Innhold

Kan jeg pålegge ansatte å bruke verneutstyr?

Spørsmål og svar, Personlig verneutstyr

Ja. Ansatte skal ha opplæring i bruk og vedlikehold av det utstyret de får utdelt, samt opplæring i når dette skal benyttes. Ansatte har plikt til å bruke pålagt verneutstyr, og i ekstreme tilfeller kan det å nekte å benytte pålagt verneutstyr medføre oppsigelse.   Se siden om saklig grunn til oppsigelse pga. arbeidstakers forhold.  Arbeidsgiver kan aldri tillate at det ikke brukes verneutstyr så lenge det er en risiko for skade. Du kan lese med om medvirkningsplikten i Arbeidsmiljølovens § 2-3 

Nyhetsbrev

Få nyheter på epost

Her kan du melde deg av og på vårt nyhetsbrev som kommer ut hver uke.

Takk for påmeldingen!

Meld deg på ett oppsummert nyhetsbrev:

 

Meld deg på 1 nyhetsbrev: