Innhold

Gjelder det noen formkrav til avtalen som må inngås med arbeidstakeren for kundeklausuler?

Spørsmål og svar, Ansettelser og rekruttering

En kundeklausul må inngås skriftlig for å være gyldig, jf. Arbeidsmiljølovens § 14 A-4 (3). Skriftlighetskravet er et absolutt gyldighetsvilkår, og innebærer at kundeklausulen faller bort dersom vilkåret ikke er oppfylt.

I motsetning til kompensasjonsplikten som gjelder for konkurranseklausuler er ikke arbeidsgiver forpliktet til å betale arbeidstakeren en kompensasjon for å gjøre en kundeklausul gjeldende.  Slik kompensasjon kan imidlertid avtales mellom partene. 

Nyhetsbrev

Få nyheter på epost

Her kan du melde deg av og på vårt nyhetsbrev som kommer ut hver uke.

Takk for påmeldingen!

Meld deg på ett oppsummert nyhetsbrev:

 

Meld deg på 1 nyhetsbrev: