Innhold

Kan arbeidsgiver inngå avtale med arbeidstakeren om en rekrutteringsklausul?

Spørsmål og svar, Ansettelser og rekruttering

Ja. Rekrutteringsklausuler mellom en arbeidstaker og en arbeidsgiver er ikke regulert i Arbeidsmiljølovens kapittel 14 A, og arbeidsgiver kan dermed inngå avtale om rekrutteringsklausuler med arbeidstakerne.

Arbeidsmiljølovens § 14 A-6 forbyr kun inngåelse av rekrutteringsklausuler mellom virksomheter.

En klausul hvor arbeidsgiveren pålegger en arbeidstaker en rekrutteringsklausul vil dermed måtte vurderes etter de alminnelige reglene i avtaleretten, spesielt Avtalelovens § 36. 

Nyhetsbrev

Få nyheter på epost

Her kan du melde deg av og på vårt nyhetsbrev som kommer ut hver uke.

Takk for påmeldingen!

Meld deg på ett oppsummert nyhetsbrev:

 

Meld deg på 1 nyhetsbrev: